Kúpeľňa na mieru

Ako prispôsobiť kúpeľňu jej užívateľom

Vybaveniu kúpeľne je potrebné venovať dostatok času. Kúpeľňa je miesto, ktoré v podstate nemožno rýchlo dispozične meniť. Ako ju raz urobíte, takú ju budete mať aj niekoľko desaťročí.

Kúpeľňa je miestom každodennej hygieny a relaxácie. V niektorých domácnostiach slúži aj ako práčovňa a sušiareň bielizne, často je v nej tiež wc.

Preto si pred návrhom kúpeľne položte zásadnú otázku: Koľko ľudí a v akom veku bude kúpeľňu využívať?

Starý mládenec či mladý pár, rodina s malými deťmi, seniori či viac generácií? Každá z týchto variant kladie na kúpeľňové vybavenie iné nároky.

Rady a odporúčania ako jednotlivým skupinám prispôsobiť kúpeľňové vybavenie:

Kúpeľňa pre seniorov

Mávajú často pohybové ťažkosti, môžu mať zhoršený zrak a stabilitu. Ich kúpeľňa by preto mala byť dostatočne priestranná, do voľného priestoru by nemali zasahovať rohy a hrany. Pokiaľ možno by mala byť tiež bezbariérová a zároveň vybavená madlami a úchytmi pre bezpečné vykonanie hygieny a na pomoc pri vstávaní.

Radšej než vaňu, ktorá vyžaduje prekonanie vysokej hrany pre vstup a najmä výstup mokrou nohou (nebezpečenstvo pošmyknutia), odporúčame riešenie formou sprchovacieho kúta. Kút by mal mať ideálne nízkoprofilovú alebo zapustenú vaničku alebo sprchu s podlahovým žľabom. V sprche by malo byť dostatočne veľké sedadlo a madlo.

Umývadlo by malo byť skôr priestrannejšie a dobre uchytené, aby sa o ňu mohol senior oprieť.

Toaleta by mala byť tiež vybavená madlom pre ľahšie vstanie. Toaleta v kúpeľni tu nie je toľko na prekážku, z dôvodu hygieny by však mala byť od okolitého priestoru oddelená prepážkou.

Kúpeľňa pre rodinu s malými deťmi

Vaňa sa tu zužitkuje nielen pre namáčanie špinavého prádla, ale aj pre dlhšie kúpele ratolestí (ušetríte viac vody než pri polhodinovom sprchovaní) či romantickú kúpeľ rodičov.

V kúpeľni by mal byť dostatok odkladacích plôch.

Deti a dospelí by mali mať z hygienických dôvodov svoje uteráky, tie sa musia niekde uskladniť, vešať a sušiť.

Rovnako je potrebné myslieť na to, že narastie počet sprchových gélov, šampónov a podobných prostriedkov.

Odporúčame tiež využívať dve umývadlá či dvojumývadlá, najmä ak je malých detí viac.

Toaletu je lepšie mať oddelene jednak z dôvodu hygienických a jednak z dôvodu prevádzkových, kedy si ľudia môžu potom prekážať.

Kúpeľňa pre mladý pár alebo jednotlivca

Majú najväčšiu slobodu vo vybavení kúpeľne. Nie je tu potreba veľkého priestoru a odkladacích plôch.

Často si títo ľudia doprajú komfort vo forme parného boxu či hydromasážnej vane. Vaňa sa často dopĺňa zástenou, ktorá umožňuje využiť vaňu pre rýchlu očistu sprchovaním a zároveň zamedzuje rozstrekovaniu vody po okolí.

Kúpeľňa pre viac generácií

Vo vybavení kúpeľne často dochádza ku kompromisom. Vaňa je vybavená držadlami a zástenou, prípadne sa do kúpeľne podľa dispozície umiestni vaňa aj sprchovací kút so sedadlom.

Toaleta by mala byť v obytnom priestore dvakrát a aspoň raz samostatne, aby sa väčší počet ľudí mohol bez problémov vystriedať na wc i v kúpeľni.

Nevyhnutný je dostatok úložného priestoru a priestoru na sušenie mokrých osušiek a odloženie vecí. Okolo umývadiel by mali byť police s dostatočným priestorom pre umiestnenie hygienických potrieb.